menusearch
azarshinbrick.com

همه چیز در مورد سبک روکوکو

۱۴۰۱/۹/۱ سه شنبه
(5)
(0)
همه چیز در مورد سبک روکوکو
همه چیز در مورد سبک روکوکو

نام روکوکو برگرفته شده از ترکیب کنایه آمیز دو واژه rocaille (اثر سنگی) و barocco (دوره باروک) ایجاد شد. این سبک در موسیقی، هنر، مبلمان و حتی کارد و چنگال تأثیر گذاشته بود.

 

فهرست مطالب:

 

 

روکوکو و معماری

نام دیگر روکوکوباروک پسین نیز گفته می‌شودیک سبک طراحی تئاتری استو بیشتر به ساختمان های اشاره دارد که در فرانسه ساخته شده اند. و برای مدت نسبتاً کوتاهی در مقایسه با سایر حرکات زیبایی شناختی بود. منحنی های پیمایشی، پالت های رنگارنگ و عدم تقارن ملایم معماری روکوکو به طور گسترده در سراسر اروپا و فراتر از آن گسترش یافته است.. از روکوکو برای تزئین سالن های سرگرم کننده استفاده می‌شد. تزئینات روکوکو سپس به ساختمان های معنوی بیشتری گسترش یافت و بر کلیساهای ساخته شده در این دوره در پرتغال و آمریکای جنوبی تأثیر زیادی گذاشت.

 

 نمونه های معروف از معماری روکوکو

 

آمالینبورگ

این ساختمان توسط François de Cuvilliés طراحی و در دهه 1730 ساخته شد و که داخل آن پرآذین و دارای منحنی های طلاکاری شده است به علت آن که دیوارها و سقف اتاق های بزرگتر را نمایش داده شود.

 
کاخ آمالینیورک
 

کاخ لیندرهوف

کاخ لیندرهوف بین سال های 1863, 1886 بنا به دستور پادشاه لودویگ دوم از بابرن ساخته شده است که از کاخ ورسای الهام گرفته شده است. 

 
کاخ لیندرهوف
 

کاخ سانسوچی

این کاخ جزو بزرگ‌ترین کاخ های اروپا نیست زیرا چیزی به جز یک ویلای بزرگ یک طبقه نیست، که دارای یک باغ بزرگ پر از معابد است.

 
کاخ سانسوچی
 

رکوکو و دکوراسیون داخلی

اگر در طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر جزئیات ظرافت، لوکس و شیک بودن برای شما مهم است. بهتر است سبک رو کوکو استفاده کنید.که نشان دهنده سلیقه ی عالی و عشق به تزئینات صاحب خانه است.مناسب برای اتاق خواب، سالن تالارها، هال و پذیرایی به حساب می‌آید. که نشان دهنده تاکید کننده بروضعیت اجتماعی است.

رکوکو در اواخر دوران باروک و در قرن 18 به راه افتاد. این جنبش در قرن ۱۸ شروع شد و در پاریس به عنوان واکنشی در برابر عظمت، تقارن و مقررات سفت و سخت از سبک باروک یاد شده است.

 
 

دکوراسیون سبک روکوکو برای چه فضایی مناسب است؟

 

سبک روکوکو زیبایی و راحتی، صمیمیت و ظرافت را به همراه دارد. هر اتاقی که از سبک روکوکو استفاده می‌شود باید ظریف، مرموز و شخصی باشد.سبک روکوکو در دکوراسیون داخلی به شرح زیر استفاده می‌شود:

  • در اتاق خواب روکوکو از یک تختخواب بزرگ با یک سایبان زیبا و روتختی ازجنس ابریشم و یا ساتن، کمد و یک میز آرایش زیبا با یک آینه بزرگ در یک قاب چوبی استفاده می‌شود.

اتاق خواب و سبک روکوکو
  • در اتاق نشیمن سبک روکوکو از مبلمان راحت، مجلل، پرده‌های سنگین، لوسترها بزرگ، نقاشی‌هایی با تصاویر موضوعی، شومینه و قفسه است که پر از مجسمه‌های چینی، گلدان، جعبه جواهرات و سایر موارد استفاده می‌شود.

  • آشپزخانه روکوکو باید از میز ناهار خوری گرد و صندلی‌های ظریف، یک لوستر بزرگ با آویزهای کریستالی، چینی و ظروف شیشه‌ای، مبلمان روشن با نمایی مینیمال باید استفاده شود. رنگ سفید و طلایی و رنگ‌های بژ طلایی در آشپزخانه روکوکو بیشتر به کار برده می‌شود به زیبایی این فضا کمک شایانی می‌کند.

آشپزخانه با سبک روکوکو
 

ویژگی های سبک روکوکو:

استفاده از منحنی های پیچیده و فرم بیضی

استفاده از تزئیناتی به شکل صدف و گیاه

 رنگ های آرام و ملایم مانند : گلبهی، صورتی روشن، بنفش روشن، کرم، آبی روشن، سبز، زرد، صدفی و ...

 

روکوکو و طراحی لباس:

سبک روکوکو در سال 1790برای طراحی لباس مطرح گردید.

در این برهه ی زمانی در اروپا طبقه ی اجتماعی نیاز به طراحی لباس بود که نسبت به سایر اقشار متفاوت باشد.این استایل بیشتر در کاخ ها مجالس مهم که نشان دادن شکوه افراطی استفاده می‌گردیده است.

 
 

روکوکو و نقاشی:

در اواسط دهه ی 1700 اوج سبک روکوکو بود. که در آن زمان دو نقاش مشهور و بزرگ به نام های ژان اونوره فراگونار (تابش، 1767) و فرانسوا بوچر (پرتره مادام دو پومپادور، 1759)، آثار نمادین بسیاری خلق کردند.

 

 

با سبک های دیگر معماری داخلی آشنا شوید:

سبک معماری جپندی(Japandi) در طراحی داخلی    

سبک معماری رنسانس در طراحی داخلی

 

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
بستن
دیگر باز نشو!