چگونه بفهمیم آجری با کیفیت داریم؟

taj
aparatinstagramtwiterfacebook
۱۴۰۲/۲/۲۵ دوشنبه
(1)
(0)

چگونه بفهمیم آجری با کیفیت داریم؟

چگونه بفهمیم آجری با کیفیت داریم؟

چگونه بفهمیم آجری با کیفیت داریم؟

در یک بنا به کارگیری مصالح ساختمانی مرغوب علاوه بر اینکه باعث حفظ ایمنی و استاندارد های کیفی سازه در ساختار ظاهری چشم نواز و معماری منحصر به فرد نیز نقش دارد. آجر یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی پر فروش و پر کاربردی است که از دیرباز تا کنون مورد توجه معماران و سازندگان ساختمان‌های سراسر دنیا بوده است. امروزه تنها مواد اولیه در دیوار چینی آجر نیست. با وجود تنوع گسترده در انواع آجر بنا، شاهد نما سازی‌هایی خاص همچون یک اثر هنری هم هستیم.
چیدمان نما داخلی و همچنین نما خارجی در زمینه ایجاد طراحی ظاهری ساختمان، مورد استفاده شما قرار گیرد .به هر حال باید بدانید کهبه شکلی که روز به روز بر تعداد انواع آجر از نقطه نظر ابعاد، رنگ بندی، شکل، جنس و.. افزوده شده تا جایی که نیاز به راهنمای خرید آجر امری معمول تلقی شود.

معیارهای آجر مرغوب و با کیفیت عبارت‌اند از:

  • خمیدگی و اندازه آجر نما
  • مقاومت حرارتی آجر
  • جذب آب و میزان تخلخل
  • رنگ و بافت به کار رفته شده در ساخت آجر
  • جنس و مرغوبیت مواد اولیه
  • فرایند پخت صحیح و استاندارد

معیارهای ذکر شده تنها ویژگی های قابل لمس و اولیه آجر است. اما آجرها خواص های را شامل می‌شوند که توجه به آن‌ها مهم بوده و می‌تواند تضمین‌کننده طول عمر بنا شما باشد.

 

انواع آزمایشات آجر

آزمایش مقاومت فشاری

برای تعیین مقاومت فشاری از این آجر استفاده می‌شود. برای تایید تحمل بار توسط آجر است. همچنین این آزمایش را با نام مقاومت در برابر شکنندگی آجر می‌شناسند.بیشتر برای انجام این آزمایش ۵ قالب آجر انتخاب می‌کنند. وبه مدت 24 ساعت در آب قرار می‌دهند. سپس از آب خارج کرده و اجازه می‌دهند آب اضافی آن تخلیه و سطح آن خشک شود. سپس هر کدام از آجرها را از نظر مقاومت فشاری آزمایش می‌کنند.

آزمایش میزان جذب آب

ابتدا در این آزمایش آجر را در حالت کاملا خشک وزن می‌کنند. سپس برای خیس خوردن آجر به مدت ۲۴ ساعت آجر را در آب می‌گذارند و بعد از گذشت ۲۴ ساعت وزن آن را در حالت خیس اندازه گیری می‌کنند. اختلاف وزنی که در دو حالت خشک و خیس بدست می‌آید میزان آب جذب شده توسط آجر را نشان می‌دهد. سپس میزان جذب آب به صورت درصد نمایش داده می‌شود.آجری مرغوبی است که میزان جذب آب آن کمتر از 20 درصد باشد. به همین علت باید آجری خریداری کنید که میزان جذب آب بین 15 الی 20 درصد باشد.

 

آزمایش سختی

مقاومت آجر در برابر عوامل بیرونی مشکلی است که باید پیش از خرید بررسی شود. برای آن آزمایش سختی را انجام می‌دهند و در آن سطح آجر را با یک جسم سخت خراش می‌دهند. اگر اثری روی آن باقی نماند، آجر باکیفیت است.

 

آزمایش ضربه (IMPACT TEST)

آزمایش ضربه یکی از انواع آزمایشات آجر است. تعدادی آجر در فاصله یک متری از زمین رها می‌شوند. اگر آجر ها بشکنند نشان دهنده این می‌باشند که در مقابل ضربه از مقاومت خوبی برخوردار نیستند. اگر آجر ها در حین انجام این آزمایش بشکنند. برای کار های ساختمانی مناسب نمی‌باشند.

 

 

آزمایش اندازه گیری مواد محلول

تکه های نمونه آجر را در آزمایش آسیاب کرده و از الک شماره ۱۰۰ (۱۵۰ میکرون) آن را عبور می‌دهیم.و سپس میزان سولفات، اکسید کلسیم، اکسید منیزیم، اکسید سدیم و پتاسیم تعیین می‌شود. تعداد نمونه های لازم مطابق استاندارد برای آزمایش ۱۰ عدد است.

 

 

آزمایش تلورانس ابعاد

۲۰ قالب از آجر ها را به صورت رندوم انتخاب می‌کنند و در یک ردیف کنار هم گذاشته می‌شوند برای اینکه تفاوت‌ آنها را در شکل، اندازه و رنگ نسبت به آجر استاندارد بررسی کنند.

 

آزمایش صدا (SOUNDNESS TEST)
در این آزمایش دو قالب آجر به صورت تصادفی انتخاب شده و به شدت آنها را به هم می‌کوبند. اگر صدای این برخورد مانند صدای برخورد فلز باشد و آجر ها نشکنند، می‌توان گفت که آجر از کیفیت خوبی برخوردارند.

 

آزمایش شوره زدگی آجر

برای انجام این آزمایش باید آجر را ۲۴ ساعت درون آب بگذارید. سپس بعد از ۲۴ ساعت آن را از آب خارج کنید و بگذارید خشک شود. بعد از خشک شدن آجر ببینید که روی آن لایه های سفید یا خاکستری از شوره وجود دارد یا خیر؟

 

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
menusearch
azarshinbrick.com
با ما در تماس باشید
در کمترین زمان پاسخگوی شما هستیم