menusearch
azarshinbrick.com

سرمایه‌گذاری در خانه‌های کلنگی

۱۴۰۲/۲/۳۰ شنبه
(1)
(0)
سرمایه‌گذاری در خانه‌های کلنگی
سرمایه‌گذاری در خانه‌های کلنگی

سرمایه‌گذاری در خانه‌های کلنگی

برای سرمایه گذاری با حداقل ریسک و حداکثر سود سرمایه گزاری در خانه های کلنگی است. به دلیل سرمایه‌گذاری روی ملک و مستغلات، منعطف بودن بازار، کنترل صددرصد سرمایه، گردش مالی مثبت و رشد سرمایه در بلند مدت می‌توان یکی از بهترین نوع سرمایه گذاری باشد.هر کسی که خانه‌ی کلنگی می‌خرند، قصد استفاده شخصی از آن ملک را ندارند و قصد تخریب آن و استفاده از زمین ملک، این کار را انجام می‌دهند.

هدف خود را در باز سازی خانه کلنگی مشخص کنید تا فاکتورهای بعدی را با دید بازتری بررسی قراردهید. به طور معمول چند هدف برای خرید خانه‌های کلنگی وجود دارد:

 • خرید خانه‌های کلنگی با هدف بازسازی و فروش این خانه‌ها با قیمتی بالاتر
 • خرید خانه‌های کلنگی برای سکونت تا زمان مناسب برای مشارکت در ساخت
 • خرید خانه‌های کلنگی با هدف تخریب و ایجاد واحدهای نوساز
 • خرید خانه‌های کلنگی با هدف فروش در زمان افزایش قیمت

اگر قصد خرید یک خانه کلنگی را دارید، باید به یک سری نکات بسیار مهم دقت کنید و پیش از تصمیم نهایی به سرمایه‌گذاری، اطلاعات‌تان را راجع به آن خانه تکمیل کنید. این موارد هم شامل مسائل حقوقی ملک و هم ویژگی‌های زمینی که می‌خرید، می‌شود. با فهمیدن این مسائل، ریسک سرمایه‌گذاری شما به حداقل خواهد رسید.

 • میزان تراکم
 • ضریب سطح اشغال و همسایگی‌ها
 • هندسه زمین
 • جهت ملک
 • طول بر (عرض زمین) و تعداد بر
 • پیشروی نسبت به همسایگان
 • ابعاد زمین

 

میزان تراکم

در هر شهر طبق قوانین شهرداری برای ساخت تراکم مشخصی وجود دارد. قبل از خرید یک خانه کلنگی میزان تراکم مجاز ساخت آن مطلع شوید.هزینه خرید ملک، تخریب و ساخت آپارتمان، توجه به تراکم مجاز ساخت و نسبت به مبلغی که در فروش واحد آپارتمان نصیب شما می‌شود،را بسنجدید.

 

ضریب سطح اشغال و همسایگی‌ها

یکی از ویژگی های دیگر ضریب سطح اشغال است که همانند تراکم، یک ویژگی مهم زمین است. باید بدانید که ضریب سطح اشغال مربوط به ملک شما چه قدر است. تحقیق کنید که آیا با توجه به ویژگی‌های زمین ملک مورد نظرتان، اجازه پیش روی خواهید داشت یا خیر.ضریب سطح اشغال نیز، همانند تراکم، یک ویژگی مهم زمین است که طبق قانون، از پیش تعیین شده است. بدانید که ضریب سطح اشغال مربوط به ملک شما چه قدر است. تحقیق کنید که آیا با توجه به ویژگی‌های زمین ملک مورد نظرتان، اجازه پیشروی خواهید داشت یا خیر.مسئله مهم دیگر، که باعث گرفتن مجوز و تاییدیه ساخت مازاد به ملک شما بالا می‌رود. همسایگان شما هستند. اگر همسایگان ملک مورد نظرتان، خلاف کرده باشند و یا مازاد ساخته باشند.

 

هندسه زمین

هندسه زمین مساله ی خیلی مهمی در ساخت و ساز است. مثلا قناس بودن زمین مشکلاتی همچون ساخت و ساز، ارائه نقشه معماری، تاخیر در فروش ملک به دلیل دید منفی متقاضی به قناسی. قناس بودن زمین مزایای دیگری برای سازنده پیش می‌آید که می‌ارزد. اگر زمین ذوزنقه‌ای باشد و ضلع شمالی ساختمان، ضلع بزرگ‌تر باشد، در بعضی پهنه‌ها با احتساب ۶۰% ضلع قائم ذوزنقه به شما اجازه ساخت می‌دهند که این میزان، مشروط به پهنه وقوع ملک و اجازه شهرداری منطقه، می‌تواند تا %۷۰ مساحت زمین هم محاسبه شود. اگر هندسه ملک کلنگی درست نبود طراحی پلان خود را به طراح بسپارید.

 

جهت ملک

اگر ملکی جنوبی باشد به هنگام فروش کار شما بسیار راحت تر خواهد بود. زیرا املاک جنوبی نسبت به املاک شمالی نورگیری بهتری دارد و تقاضای آن بیشتر و در نتیجه فروش آن راحت‌تر خواهد بود. همچنین، با توجه به اینکه املاک شمالی، از یک سو چسبیده به کوچه و یا گذر هستند، سر و صدای بیشتری به درون خانه‌ها می‌رسد و همین مساله، باز هم سبب تقضای بیشتر املاک جنوبی می‌شود.

 

طول بر (عرض زمین) و تعداد بر

طول ملک بر تامین پارکینگ سازنده، افزایش طول بر ملک، تعداد و بیشتر شدن ابعاد پنجره‌های ملک تاثیر دارد و طراحی این ملک راحت تر خواهد بود.همان‌طور که قبلا گفته شد، نورگیری خانه سبب افزایش تقاضای ملک و بالتبع، فروش راحت‌تر و گران‌تر و سود بیشتر خواهد شد. همین موارد با افزایش تعداد بر ملک نیز، افزایش خواهند یافت.

 

پیشروی نسبت به همسایگان

اگر همسایگان ملک شما، هنگام گرفتن مجوز ساخت، مشمول اصلاحی شده و عقب‌نشینی داشته‌اند. قطعا همین قاعده برای شما هم اجرا می‌شود؛ به این معنا با وجود پرداخت هزینه تمامی ملک طبق سند، برای ساخت مجبور به عقب‌نشینی خواهید شد و پس از اصلاح، طبق ویژگی‌های زمین‌تان، سطح اشغال ساخت‌تان مشخص خواهد شد.

 

ابعاد زمین

ابعاد ملک کلنگی یکی از مهم ترین نکات در ملک خریداری شده است. هر کدام از زمین‌‍ های بالا، با وجود طول یکسان، عرض‌های مختلفی دارند که خوش‌ساخت بودن ساختمان احداثی را دستخوش تغییر می‌کند. همچنین در نظر بگیرید که چه تعداد واحد و با چه متراژ حدودی می‌توانید در این ساختمان بسازید.

 


مطالب مرتبط...

نوسازی و بازسازی آجرنمای ساختمان

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
با ما در تماس باشید
در کمترین زمان پاسخگوی شما هستیم
بستن
دیگر باز نشو!