روش های شستشو آجرنما ساختمان

taj
aparatinstagramtwiterfacebook
۱۴۰۳/۳/۱۲ شنبه
(1)
(0)

روش های شستشو آجرنما ساختمان

روش های شستشو آجرنما ساختمان

شستشو آجرنما ساختمان

معمولا همه نما های ساختمان‌ مانند نمای سیمانی، نمای شیشه‌ای، نمای آجری، نمای کامپوزیت برای داشتن نمایی زیبا و متناسب با فضای شهری، باید در فواصل زمانی مشخص شستشو داده شوند. البته این موضوع تنها علت اهمیت شستشوی نماهای آجری نیست. به مراتب ساختمان‌های آجر نما که در مجاورت خیابان‌های بزرگ و یا بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها قرار گرفته‌اند، بیشتر با فرایند آلودگی هوا و جذب آلاینده‌های سُربی مواجه هستند. به همین علت بیشتر دچار مشکلات جدی همانند تخریب می‌شود. علاوه بر زیبایی، شستشوی نما در سلامت ساختمان وافزایش طول عمر مصالح نیز موثر است.

 

چه عواملی باعث آلودگی آجرها می‌شود؟

درصد کثیفی آجر به دلیل آلودگی هوا همراه با آلاینده‌های سربی که در هوا معلق هستند نماها بسیار زیاد است. از جمله آلودگی‌های رایجی که احتمال پوشاندن آجر نما را دارد، می‌توان به عوامل رطوبتی، آب و هوا، جرم، رسوبات شیمیایی، لکه های سیمانی، جلبک و موادی از این قبیل اشاره کرد. از آنجایی که آجر نماها دارای رنگ‌های متنوعی هستند، بایستی در شستشو آجر نما دقت لازم انجام شود تا صدمه زیادی به بافت آجر وارد نشود.

شیوه‌های آموزش شستشو آجر نما

پاکسازی ساختمان، کاری تخصصی است که بایستی توسط تکنسین‌های مجرب و حرفه‌ای مرتبط با این کار حتما انجام شود. به عبارتی شاید به ظاهر شستشوی ساختمان آجر نما کاری آسان به نظر برسد اما نیازمند رعایت نکات اولیه و یادگیری اصول شستشو آجر نما است. از غبار زدایی میان درزهای آجر گرفته تا شستشوی کامل نیازمند رعایت استانداردهای لازم است.

استفاده از محلول شستشو

یکی از راهکارهای شستشو آجر نما بهره گیری از محلول شستشو است. برای تمیز کردن آجر نما در این روش تنها نیاز به محلول شستشو، آب و فرچه بزرگ دارید. در ابتدای کار بایستی در سطلی مجزا آب و محلول شستشو را با هم ترکیب کنید. پس از آن کم کم فرچه را به محلول آغشته کرده بر روی آجرها بکشید. در نهایت سطح آجرها را با فشار آب قوی به خوبی شستشو دهید.

فواید استفاده از محلول تمیز کردن آجر نما:

 • برطرف کننده سریع لکه‌ها، غبارها و هر گونه آلایندگی
 • کاملاً مقرون به صرفه و کم هزینه
 • مناسب برای سطوح آجری کم

شستشوی آجر نما با بخار آب

شستشو با آب خالی از دیگر راهکارهای تمیز کردن آجر نما است.اغلب متخصصان شستشوی نماهای ساختمانی برای تسریع در انجام روند کاری، از این نوع شیوه بهره می‌برند. شستشو با فشار آب قوی و بخار آب تا حد بسیار زیادی برای از بین بردن شوره آجر موثر است. از آنجایی که محلول‌های تمیز کننده اعم از محلول‌های اسیدی، سرکه و نظایر این‌ها به بافت آجر صدمه وارد می‌آورد، متخصصان بیشتر به شستشو آجر نما با آب خالی تأکید دارند. شستشو آجر نما با بخار آب نیز یک روش بسیار ساده و بهینه است.پاشیدن بخار آب روی سطح آجرها حتی در میان درزها و شکاف‌های میان دو آجر نفوذ کرده و به خوبی شستشو داده می‌شود.

فواید استفاده از بخار آب برای شستشو آجر نما

 • امکان شستشوی آجرها بدون ایجاد صدمه به بافت آجر
 • روشی کاملاً ساده و بهینه
 • امکان رفع هر گونه آلودگی در میان درزها و شکافت های میان آجرها
 • شستشوی آجر نما با دستگاه واتر جت
 • قابلیت از بین بردن هرگونه آلودگی، گرد و خاک و غبار از روی سطح

 

تمیز کردن آجر نما با استفاده از سنباده آجر

استفاده از سنباده آجر یکی دیگر از راه حل‌ها برای شستشو آجر نما است. سنباده بیشتر برای از بین بردن جرم‌های سطح آجر و درزهای آن به کار برده می‌شود. در این مرحله اول باید سطح آجر را به خوبی با آب بشویید. سپس سنباده مخصوص آجر که غیر سیمی است را روی آن بکشید. اگرچه ساییدن سنباده روی آجر بسیار سخت و زمان بر است اما از جمله شیوه‌های کم هزینه و بسیار مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

فواید استفاده از سنباده برای شستشو آجر نما

 • روشی کم هزینه اما زمان بر
 • قابلیت تمیز کردن آجرها با سطح کیفیت مناسب

شستشو آجر نما با جوهر نمک

اگر دقت کرده باشید یک سری لکه های ملات بر روی سطح آجرها، پس از آجر چینی با ملات، باقی می‌ماند. برطرف کردن لکه‌های ملات تنها از طریق بکشید. کمی صبر کنید و سپس نمای آجر را با آب شستشو دهید.

فواید استفاده از جوهر نمک برای شستشو آجر نما

 • قابلیت رفع لکه‌های ملات و سیمان روی آجرها

 • امکان تمیز کردن آجرها در کوتاهترین زمان ممکن

شستشو آجر نما با محلول کلر

تمیز کردن آجر با محلول کلر از دیگر رایج ترین راهکارها برای شستشو آجر نما است. توجه داشته باشید که زمانی از محلول کلر برای پاکسازی سطح آجرها استفاده می‌شود که آجرها دچار کپک و جلبک شده باشند. این روش از جمله ساده‌ترین شیوه‌های شستشو آجر محسوب می‌شود و برای شستشو تمامی انواع آجرها قابل استفاده است. در این روش بایستی محلول کلر و آب را به طور مساوی درون یک سطل ریخته و ترکیب کنید. برای آسانی در روند انجام کار، محلول را درون سمپاش ریخته و روی آجرها اسپری کنید.

فواید استفاده از محلول کلر برای تمیز کاری آجر نما

 • ساده‌ترین شیوه شستشو آجر نما
 • روشی کم هزینه و بسیار مقرون به صرفه
 • مناسب برای تمیزی انواع آجرها

شستشو آجر نما با دستگاه سند بلاست

استفاده از دستگاه سند بلاست برای تمیز کردن آجر نما جهت صیقل دادن و جلا دادن سطح روی آجرها به کار برده می‌شود. طریق استفاده از این دستگاه به این صورت است که دانه‌های شن یا سیلیس با فشار قوی زیاد هوا و آب روی سطح آجر نما پاشیده می‌شود. حاصل کار آجرها براق و صیقلی شده است.

فواید استفاده از دستگاه سند بلاست برای شستشو آجر نما

 • قابل استفاده برای متخصصان
 • امکان برطرف کردن هر گونه غبار، لک و آلودگی‌های سربی
 • شستشوی آجرها در سریع‌ترین زمان

تاثیر پولیش در نماشویی ساختمان آجر نما

پولیش از جمله مراحل نهایی در شستشوی ساختمان‌های آجر نما محسوب می‌شود که باعث جلا، براقیت، تازگی و شفافیت نمای ساختمان می‌شود. به عبارتی پولیش به عنوان آخرین مرحله از شستشوی آجر نما، نقش بسیار موثری در کیفیت نمای ساختمان‌های آجری دارد. شستشو با دستگاه واتر سند و در نهایت استفاده از پولیش تا حد بسیاری بستگی به جنس نمای ساختمان نیز دارد. به مراتب در برخی از ساختمان‌ها پس از شستشو آجر نما، نیازی به پولیش کردن نبوده و فرایند شستشو به تنهایی کافی است. در نتیجه تصمیم برای استفاده از پولیش ساختمان آجری را به عهده متخصصین و تکنسین‌های این حوزه بسپارید.

تاثیر فناوری نانو در شستشو آجر نما

امروزه شرکت‌های دانش بنیان بسیاری در این حوزه تلاش کرده و دستاوردهای بسیار بزرگی را در این صنعت شستشو آجر نما کسب نموده‌اند. البته هزینه شستشو آجر نما با استفاده از فناوری نانو قابل مقایسه با سایر روش‌های نماشویی نبوده و به مراتب هزینه بالاتری را شامل می‌شود.نانو، فناوری نوظهوری است که حتی در نماشویی ساختمان‌های آجر نما نیز موثر بوده و باعث جلوگیری از جذب ریزگردها، آلاینده‌های سربی، گرد و غبار، دود، سموم و مانند اینها می‌شود.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
menusearch
azarshinbrick.com
با ما در تماس باشید
در کمترین زمان پاسخگوی شما هستیم